Mimo, iż nowotwory dziecięce są klasyfikowane na liście chorób rzadkich, co 3 minuty na świecie z powodu nowotworu umiera dziecko. W Polsce każdego roku nowotwór jest drugą po urazach i wypadkach przyczyną zgonów dzieci powyżej 1. roku życia. Czy możemy coś z tym zrobić? Tak i to główne założenie stało się podstawą idei Międzynarodowego Złotego Września. Przede wszystkim należy walczyć o wcześniejszą diagnostykę oraz lepszy dostęp do opcji terapeutycznych dla małych pacjentów.
Jak czytamy na stronie Europejskiego Towarzystwa Onkologii Dziecięcej (SIOP Europe): – Złota wstążka jest uniwersalnym symbolem nowotworów u dzieci i służy do zwrócenia na nie uwagi. Złoto to metal szlachetny, a ponieważ dzieci są naszym najcenniejszym skarbem, jest ono idealnym odniesieniem do dziecięcej walki z rakiem. Możemy okazać swoje wsparcie dla tej idei, nosząc złotą wstążkę lub umieszczając cyfrową wstążkę na swoich profilach społecznościowych czy w wiadomościach.
Ideę Międzynarodowego Miesiąca Świadomości Nowotworów Wieku Dziecięcego - Złotego Września, od 2012 r. funkcjonującego w Stanach Zjednoczonych, wypromowało międzynarodowe stowarzyszenie Childhood Cancer International (CCI). Stowarzyszenie zrzesza organizacje rodziców powołane by mówić o potrzebach, nadziejach, historiach i bohaterach walki z rakiem wieku dziecięcego. CCI stworzyło trzy akcje społeczne związane ze swoją misją: Międzynarodowy Dzień Walki z Nowotworami Wieku Dziecięcego (15 lutego), Tydzień Ozdrowieńców (w czerwcu) i właśnie – Golden September.
Co roku we wrześniu społeczność orędowników walki z nowotworem dziecięcym zachęca do oświetlania na złoto znanych budynków w przestrzeni publicznej. 6 września 2022 r. rozświetlony złotem ponownie zostanie budynek Parlamentu Europejskiego w Brukseli. To ważny sygnał, że dzieci i młodzież chore na nowotwór powinny pozostać priorytetem dla unijnego ustawodawstwa. Złote barwy przybierze także wiele budynków w polskich miastach, w tym w Lublinie.
Złoty Wrzesień w 2022 roku wystartuje pod hasłem „Gold for Hope. Cure more and cure better”, co możemy przetłumaczyć jako „Złoto dla Nadziei. Leczyć więcej, leczyć lepiej”. I w tym haśle znajdujemy właśnie to, co ma stać się misją lekarzy, osób związanych zawodowo z medycyną, ale także rodziców i całych społeczności – bo każdy może przyczynić się do wzrostu świadomości na temat nowotworów wieku dziecięcego.
Zachęcamy do uczestniczenia w obchodach Złotego Września w Polsce.